
Bliv medlem her, og modtag Praktisk Økologi 6 gange årligt.
Når man planlægger sin køkkenhave, behøver det ikke at være på den traditionelle måde, hvor man dyrker én enkelt afgrøde på ét stykke jord hvert år. Med den rette omhu, forkultivering, lidt snilde og held kan man dyrke flere afgrøder på ét enkelt bed i samme sæson. Mikkel har lavet et forsøg med 12 afgrøder fordelt på fire højbede.
For kun få generationer siden var majroen fast inventar i haver og på gårde. I dag er majroen for så vidt glemt, men hos Karoline og Tycho er den blevet en uundværlig grøntsag, som de høster af hele året som rod, friske skud, blomster og frø.
En køkkenhave kan indrammes på mange måder. Anna og Jonas har fundet en løsning, der forener æstetik og funktionalitet til gavn og glæde for både mennesker og insekter. Haven er hegnet ind med net på robiniepæle og låger af hasselgrene. Langs hegnet vokser flerårige urter, hvoraf mange er spiselige.
Når vi dyrker køkkenhave, dyrker vi også vores sundhed, variation og fryd for øjet. Her har de røde sorter meget at byde på. Men er de egentlig sundere? Det svarer professor Lars Porskjær Christensen på.
Hele idéen med at dyrke jord er at få et udbytte af sit arbejde. Men kun ved at støtte op om biodiversiteten og samarbejde med de utallige processer, der foregår under vores fodsåler, kan man sikre en vedvarende frugtbarhed og høst. Hervé videregiver sine dyrkningsprincipper for skånsom jordbehandling i køkkenhaven.
Når pladsen til køkkenhave er trang og resultaterne svingende, må der opfindsomhed og gå-på-mod til. På de 17 år Mona og hendes mand har boet på Sydfyn, er haven gået fra at give ingenting til at fylde køkken, fryser og maver med utallige kilo frugt og grønt hvert år. Tre højbede med grøntsager, krydderurter i krukker og frugttræer og bærbuske spredt i den lille have er nok til høj grad af selvforsyning.
Genkomst af projekter i Praktisk Økologi. Foreningens Vild Have Mentorer skal fremover mere i spil i tråd med foreningens kerneværdier om dyrkning og haveglæde.
Info om generalforsamling og dokumentarfilmen FRø. Kalender for lokale netværk og diverse medlemsstof.
Som nyt medlem kan du købe de forudgående årgange til en speciel lav pris – se mere under Bestilling af medlemsskab og Bestilling af årgange.
Her er du: Forsiden > Tidsskriftet > 2026 > Praktisk Økologi 2/2026